poniedziałek, 3 lutego 2014

Zarządzaj swoją karierą jak projektem – korzystaj z przydatnych narzędzi


W poprzednim wpisie dotyczącym Niezbędnika Poszukiwacza Pracy zaczęliśmy tematykę zarządzania karierą jako projektem i zaczęliśmy od usystematyzowania dotychczasowych działań i wyznaczania celów. Kiedy mamy to już za sobą i dochodzimy do trzeciego szczebla drabiny, czas przejść do narzędzi, które pokierują nas jeszcze dalej. I tak jak pisałam poprzednio, przyjrzymy się bliżej 3 rzeczom – strukturze podziału pracy (WBS), harmonogramowi Gantta, a także określaniu zasobów, które mamy do wykorzystania. Do dzieła więc!


Działania warto zacząć od WBSu, który pokaże nam strukturę podziału naszej pracy. Tutaj będzie potrzebny cel, który sobie postawiliśmy, gdyż cel ten będziemy dzielić na mniejsze składowe. Zakładając, że jesteśmy studentem, którego celem jest praca w dziale marketingu, nasz WBS może wyglądać np. w taki sposób:




Cel, który sobie stawiamy, dzielimy na poszczególne obszary, którymi musimy się zająć, aby móc go osiągnąć. Następnie każdy z obszarów dzielimy na zadania, które w jego ramach musimy zrealizować. W ramach tego podziału powinniśmy dzielić poszczególne obszary tak bardzo aż będziemy mieć pewność, że głębiej zejść się nie da – tj. że uwzględniliśmy wszystko co jest istotne. W praktyce warto zejść przy planowaniu kariery do takiego poziomu, który dla nas będzie użyteczny i da nam pewność, że wszystko co ważne zostało przez nas uwzględnione.

Dalej kolej na przygotowanie harmonogramu – jedną z możliwości jest wykorzystanie harmonogramu Gantta, który zobrazuje nam przebieg całego procesu osiągania celu, a także pozwoli monitorować go w trakcie. Wykres Gantta wykorzystaj wpisując swój cel/cele i w raz z nim zadania, które się na niego składają. Następnie podziel czas realizacji na miesiące i tygodnie, aby zaznaczyć w jakim terminie planujesz wykonać jakie zadanie. Dodatkowo możesz dodać także wiersz, w którym będziesz mógł zaznaczać poziom realizacji i monitorować czy mieścisz się z danym zadaniem w określonym czasie.
Całość możesz zaprojektować w excelu korzystając ze schematu podobnego do tego poniżej, inną możliwością jest skorzystanie z gotowych narzędzi, np. http://www.ganttproject.biz/

 
Przygotowując wykres Gantta możesz także zaznaczyć, które zadania nie mogą zacząć się bez zakończenia wcześniejszych lub które możesz realizować w tym samym czasie – pozwoli Ci to lepiej organizować zasoby.

A skoro o zasobach mowa, nie sposób zarządzić swoją karierą skutecznie, nie dokonując analizy zasobów jakie mamy. Dlatego też kiedy już rozpiszesz swój cel na obszary i zadania, wypunktuj jakie zasoby i w jakich obszarach będą Ci potrzebne. Łatwiej będzie Ci o nie zadbać lub już na początku zastanowić się jak pozyskać te, których nie posiadasz. Zasoby możesz skategoryzować w kilku grupach:
- ludzie - kto mi będzie potrzebny przy realizacji moich celów i na jakim etapie
- finanse - na co będzie trzeba przeznaczyć fundusze, jakiej wysokości i na którym etapie
- sprzęt - telefon, komputer itp.
- wiedza - czy mam już potrzebną wiedzę, być może muszę pozyskać dodatkowe informacje..

To kilka przykładowych, które pojawiają się najczęściej, dokładna lista będzie uzależniona od Twojego celu.

Teraz pozostaje usiąść z kartką i/lub komputerem i zabrać się do systematycznej pracy projektowej nad Twoją zawodową drogą.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz