poniedziałek, 13 stycznia 2014

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować, aby przejść przez nią zwycięsko cz.2


Dziś zapraszam do kolejnej odsłony Niezbędnika Poszukiwacza Pracy, a w nim dalsza część o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie czytaliście części pierwszej, możecie ją znaleźć tutaj.
 
Nasze przygotowania będą uwieńczone na drugim etapie, kiedy to wysłaliśmy CV na konkretne ogłoszenie i możemy w przygotowaniach odnieść się do wymagań na stanowisku, czy do zakresu obowiązków. Informacje w ogłoszeniu są ważne pod kątem odpowiadania na pytania dotyczące obowiązków w poprzednich miejscach pracy – jeśli nasze doświadczenia chociaż w części są zbieżne z wymaganiami stanowiskowymi, opowiadając z o nich głównie koncentrujmy się na tym, co pokrywa się ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Drugim ważnym elementem jest przygotowanie się do odpowiedzi na pytania o konkretne sytuacje – możemy je częściowo przewidzieć spoglądając na wymagania dotyczące kompetencji lub wnioskując po treści ogłoszenia jakie kompetencje mogą być wymagane.

Jeśli potrzebne będą umiejętności negocjacyjne, może paść pytanie: Proszę przypomnieć sobie sytuację, gdy podczas negocjacji miał Pan zupełnie inne zdanie niż partner w rozmowach. Jak Pan postąpił?

Jeśli praca polega na obsłudze klienta, może paść pytanie: Proszę przypomnieć sobie sytuację, w której miała Pani do czynienia z obiekcjami ze strony klienta. Czego one dotyczyły, jak Pani postąpiła?

Przewidując jakie pytania mogą się pojawić, możemy wstępnie przemyśleć jakie sytuacje będziemy mogli przytoczyć (rekruter będzie wymagał jak najbardziej konkretnej sytuacji i opisania konkretnych zachowań). Może się zdarzyć tak, że sytuacja, którą opiszemy nie zakończy się pozytywnie, np. klient nie zdecyduje się na dany zakup. Wtedy podsumowując opowiadamy jak teraz postąpilibyśmy w danej sytuacji, jakie zachowania byśmy wdrożyli, aby sytuacja zakończyła się w inny sposób. 

Jeśli nie mamy wielu doświadczeń zawodowych, może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie przytoczyć sytuacji, która miała miejsce w pracy. Wtedy jednak możemy przytoczyć nasze doświadczenia np. ze studiów, czy związane z relacjami pozazawodowymi. Jeśli i to będzie niemożliwe, rekruter może zadać inne pytanie lub poprosić o wyobrażenie sobie takiej sytuacji w przyszłości i zastanowienie się jak postąpilibyśmy gdyby taka sytuacja miała miejsce. 

Dalej przygotuj się na pytania o firmę i o branżę. Dobrze jest mieć wiedzę o rynku, o konkurencji danej firmy, a także o sytuacji w danej branży. Aby dobrze przygotować się na pytania o firmę warto przejrzeć jej stronę internetową i wczytać się w misję firmy, jej wartości, historię i obecny zakres działania. Poza tym jeśli firma angażuje się w działania CSR, również warto wiedzieć w jakie i mieć do tego swój stosunek. Informację na temat branży i rynku także znajdziesz w internecie na stronach dedykowanych danemu obszarowi.

Poza tym mogą pojawić się pytania typowo o nas, nie tylko pod kątem naszych doświadczeń i wykształcenia, ale tego co nas wyróżnia, naszych mocnych i słabych stron (choć te pytania niewiele wnoszą i na szczęście są zadawane coraz rzadziejJ). Poza tym możemy być zapytani o to dlaczego właśnie my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko i co jest dla nas najważniejsze w pracy.

Ponadto jeśli mamy przerwy w zatrudnieniu rekruter będzie pytał także o nie i jeśli nasza przerwa jest dość długa, dobrze, abyśmy w jej czasie mogli opowiedzieć np. o podnoszeniu kwalifikacji (kursach, nauce angielskiego czy poznawaniu świata) – ważne abyśmy mieli coś co pozwoliło nam na efektywne wykorzystanie tego czasu.

A jak odpowiadać na te pytania, które często sprawiają nam trudność?


Jakie są Pani/ Pana oczekiwania finansowe?
Tu możemy odnieść się do naszego obecnego/ poprzedniego wynagrodzenia, podać kwotę i powiedzieć, że chcielibyśmy, aby nasze wynagrodzenie oscylowało wokół tej kwoty. Jeśli poprzednie było dla nas zbyt niskie, możemy je podać mówiąc, że oczekujemy wyższego wynagrodzenia, gdyż tamto nie pozwalało nam na pokrycie naszych potrzeb.
Jeśli chcemy wiedzieć ile mniej więcej można oczekiwać, warto zajrzeć do raportu płacowego. Całkiem wartościowy znajdziecie np. na http://kariera.pracuj.pl/sprawdz-wysokosc-zarobkow/
Odpowiadając na pytania o oczekiwania finansowe trzeba pamiętać jednak o tym, że zanim na nie odpowiemy powinniśmy poznać zakres obowiązków, aby wiedzieć do czego się odnieść.
Jakie są Pani/ Pana wady i zalety?
Zalety – opowiedzmy pod kątem takich naszych zalet, które mogą być jednocześnie naszą przewagą na danym stanowisku.
Wady – wybierzmy taką, która nie będzie wadą na danym stanowisku, lub którą można przedstawić także jako zaletę, np. bardzo duża dokładność albo preferowanie samodzielnego działania (jeśli na danym stanowisku nie będziemy współpracować w zespole).
Dlaczego chce Pani/ Pan zmienić pracę?
Tutaj warto być szczerym, ale jednocześnie pamiętać o tym, aby sobie nie zaszkodzić. Jeśli nie wywiązywaliśmy się z obowiązków i zostaliśmy zwolnieni, warto powiedzieć, np. 'nie był to obszar, w którym dobrze się czułem, dlatego poszukuję pracy, w której będę mógł wykorzystywać swoje kompetencje i realizować zadania, w których będę efektywny.'
Jednocześnie pamiętajmy, aby nie mówić źle o poprzedniej firmie i poprzednim przełożonym.
Jak spędza Pani/ Pan wolny czas?
Przy tym pytaniu naszym celem jest pokazać się jako osoba aktywna, która ma swoje pasje. Także zapominamy o siedzeniu przed telewizorem i koncentrujemy się na swoim hobby.
Gdyby była Pani/ był Pan zwierzęciem, to jakim?
Dla mnie jedno z najgorszych i najbardziej bezsensownych pytań, ale niestety czasami się pojawia. Przede wszystkim zachowajmy powagę i wybierzmy może takie zwierzę, które kojarzy się z cechami, które są dla nas ważne lub które nas opisują.
Proszę opowiedzieć jak planuje Pani/Pan wakacje
To pytanie nie jest bez znaczenia. Podobnie jak pytanie np. o to jak podchodzimy do remontu w domu, czy jak kupujemy samochód. Pytanie to ma na celu pokazanie jakim schematem działania się kierujemy, czy planujemy i jak ro robimy, czy delegujemy zadania i jakie aspekty są dla nas najważniejsze. Opowiedzmy więc o swoich codziennych czynnościach w sposób systematyczny, który pokaże nasze umiejętności.
Czy ma Pani/ Pan jakieś pytania do mnie?
Zdecydowanie warto jakieś mieć:) - to pokazuje nasze zaangażowanie i fakt, że przygotowaliśmy się do rozmowy. Zapytajmy o to, co jest dla nas ważne i co pozwoli nam na lepsze poznanie stanowiska pracy, na które aplikujemy czy wartości, którymi kieruje się firma. Pytania możemy mieć przygotowane wcześniej i nawet zapisane na kartce.
 
Jeśli spotkaliście się z jeszcze innymi pytaniami, które sprawiły Wam trudność, lub zastanawiacie się jak opowiedzieć o którymś z aspektów Waszego doświadczenia, pytajcie w komentarzach.

3 komentarze:

  1. Chyba jednak najtrudniej jest z pytaniem o wynagrodzenie...zawsze boję się, że powiem za dużo i przez to mnie nie zatrudnią.

    - Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze jest mieć świadomość ile powinno się zarabiać na danym stanowisku i wtedy można się określić, raporty płacowe są dobrym wskaźnikiem. Jeśli pracodawcy spodoba się nasza kandydatura, to nawet jeśli podamy trochę za wysokie wynagrodzenie, odezwie się do nas i poda możliwe zarobki na danym stanowisku. Oczywiście jeśli mocno przestrzelimy, to stracimy szansę, dlatego dobrze jest mieć odnośnik - nasze poprzednie wynagrodzenie, informacje z raportów wynagrodzeń lub od znajomych

      Usuń
  2. Myślę, że warto realnie ale też ambitnie podejść do sprawy. Podpisuję się pod zdaniem mojego poprzednika. Raporty płacowe są jak najbardziej dostępne (niestety mało osób się do nich odnosi).Są w nich podane widełki i tutaj moment na refleksję nt. doświadczenia i własnych umiejętności w celu znalezienia odpowiedniej kwoty. Na rozmowie również można podać widełki kwotowe i ew. mile widziane benefity, które mogłyby być argumentem do pozostania przy niższych wartościach z podanych widełek. Wszystko zależy od tego na czym nam zależy:)

    OdpowiedzUsuń