poniedziałek, 9 grudnia 2013

List motywacyjny – jak napisać skuteczną aplikację



Poza CV pracodawcy wymagają często także przesłania listu motywacyjnego. Jest to element w opinii kandydatów dosyć kontrowersyjny, gdyż wymaga sporej ilości pracy, a pracodawcy często mimo tego, że proszą o przesłanie listu, nawet do niego nie zaglądają. Będąc jednak po stronie kandydata powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby przygotowany przez nas list motywacyjny był profesjonalny i przedstawiał nas w dopasowany do stanowiska sposób. Wbrew temu, co często mówi się na temat podejścia rekruterów do listów motywacyjnych, przynajmniej część z nich czyta i bierze pod uwagę treści w nich zawarte. I właśnie z tego powodu istotne jest przygotowanie wartościowego listu motywacyjnego. 
Jak jednak dokonać tego, aby był on skuteczny?

Przede wszystkim list nie powinien być powieleniem CV, a poszerzeniem informacji w nim zawartych. Pisząc list motywacyjny warto rozbudować szczególnie te informacje, które odnoszą się do profilu stanowiska, na które aplikujemy. Dokument ten powinien umotywować dlaczego właśnie nasza kandydatura jest odpowiednia na dane stanowisko i tą myślą powinniśmy się kierować. Z racji tego, że poszczególne stanowiska, na które aplikujemy różnią się między sobą profilem, warto każdorazowo modyfikować list motywacyjny, aby był ściśle dopasowany do danej oferty pracy.

Przy pisaniu listu motywacyjnego warto kierować się kilkoma elementami:
  • zadbaj o formalne elementy listu motywacyjnego – zapisz datę, swoje dane osobowe, adresata i nazwę stanowiska;
 
  • dopasuj wizualnie list motywacyjny do CV – zastosuj tą samą kolorystykę i czcionkę, dzięki temu całość będzie bardziej spójna;
  • list motywacyjny rozpocznij w stylu podobnym do profilu zawodowego – napisz wstęp, który w 2-3 zdaniach pokaże Twoją kandydaturę w odpowiednim świetle;
  • odnieś się do wymagań opisanych w ogłoszeniu i do opisu stanowiska – opisz jakie posiadasz kompetencje w tym zakresie i poprzyj to przykładami;
  • podsumuj wyrażając chęć udziału w rozmowie kwalifikacyjnej;
  • podpisz list imieniem i nazwiskiem, a także oddaj klauzulę poufności
Zazwyczaj kiedy poszukujemy pracy, aplikujemy na 1-3 różnych profili stanowisk i warto utworzyć sobie szablony listów motywacyjnych do tych poszczególnych obszarów. Później na ich podstawie możemy tworzyć indywidualnie dopasowane listy, tak, aby w jak największym stopniu dopasować je do konkretnej oferty. Taki sposób działania, skraca czas i jednocześnie powoduje, że nie zapomnimy o wpisaniu elementów, które są ważne w aplikowaniu na stanowiska z danego obszaru.

Warto przy okazji pamiętać także o tym, że standardowy list motywacyjny czasami to nie wszystko, przy rekrutacjach do firm, które mają znaczne ilości spływających aplikacji lub na stanowiska kreatywne, warto zrobić coś więcej, ale o tym za tydzień :)

5 komentarzy:

  1. a czy w tym temacie jak co tydzień można liczyć na konsultacje? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście zapraszam, jak co tydzień w Niezbędniku 3 pierwsze osoby mogą liczyć na konsultacje :) W tym tygodniu możecie podesłać swoje listy motywacyjne, a ja odeślę sugestie. Jak co tydzień adres mailowy: doradca@kreowanie-kariery.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda. List motywacyjny może mieć decydujący wpływ na ostateczny przebieg rekrutacji. Pamiętam jak byłam na jednej rozmowie, gdzie rekruterka otwarcie powiedziała mi, że to mój list motywacyjny do końca przekonał ich do tego, by mnie zaprosić. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Jednak dla programisty pisanie listu motywacyjnego to nie lada wyznanie. Ludzie z tej branży w większości opierają się na konkretach jednak mają problemy z wyrażeniem tego na papierze. Osobiście znam wiele przypadków, gdize osoby o mniejszych kwalifikacjach zostały zatrudnione tylko dla tego, że miały piękne CV i LM. Dlatego mogą powiedzieć, że nie we wszystkich branżach taka forma weryfikacji kandydata jest super. Gwarantuję, że wystarczy rozmowa np . kandydata na programistę z kimś po fachu i od razu wiadomo co człowiek umie. Natomiast odwrotna sytuacja ma się w takich branżach jak HR, finansowym , medycznym itd. Tam ludzie są bezpośrednio związani z różnymi kontaktami międzyludzkim, dlatego list motywacyjny może niejako powiedzieć kim ta osoba jest.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, że dla niektórych osób napisanie LM nie jest tak łatwe jak dla innych, dlatego na nie wszystkich stanowiskach oczekuje się LM. Poza tym LM nie musi być standardową formą pisania o sobie, można posłużyć się bardziej graficznym ujęciem sprawy i pokazaniem swoich doświadczeń w takiej formie.

      Nie spotkałam się osobiście z praktykami tego typu, że zatrudnia się gorszego kandydata tylko dlatego, że ma ładne CV - owszem może być tak, że ktoś został odrzucony z uwagi na CV, które nie zaprezentowało jego wszystkich kluczowych atutów. To jednak nie jest kwestia tego czy CV jest piękne, lecz tego, czy zawiera potrzebne treści. Umiejętność zaprezentowania się jest bardzo ważna i jeśli nie będziemy umieli się odpowiednio pokazać i o sobie opowiedzieć, będziemy mieć mniejsze szanse na znalezienie pracy - chyba, że z polecenia. Nie ma fizycznie możliwości, aby rekruter porozmawiał z każdym kandydatem, który się zgłasza, dlatego też to po stronie kandydata leży kwestia zachęcenia rekrutera do tej rozmowy. Wtedy będzie miał szansę pokazania co realnie potrafi.

      Niezależnie od trendów w CV i LM, najważniejsza jest treść, która jest w środku, więc jeśli mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie i opiszemy je w CV, nie ma możliwości, aby 'przegrać' z osobą o mniejszych kwalifikacjach. Wtedy konkurujemy z innymi na podobnym poziomie merytoryki CV i tu może liczyć się wygląd aplikacji.

      Usuń