niedziela, 20 marca 2011

Magia autoprezentacji

Idąc na rozmowę rekrutacyjną powinieneś przygotować się pod każdym kontem. Nie wystarczy skoncentrować się na przygotowaniu CV i zastanowieniu się nad pytaniami, które mogą zostać zadane. Powinieneś zwrócić także uwagę na swój ubiór i zastanowić się jak powinieneś się zachować. Autoprezentacja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o Twoim sukcesie podczas rozmowy.
Zastanawiając się jaki strój będzie odpowiedni na spotkanie z przyszłym pracodawcą powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze korzystaj z podpowiedzi.
Jeżeli ubiegasz się o pracę w miejscu, w którym ubiór jest charakterystyczny, skorzystaj z tej informacji i dostosuj się do wymogów. Jeżeli szukasz pracy w banku, czy ubiegasz się o kierownicze stanowisko w firmie nieodzowny będzie oficjalny strój. Jeżeli jednak zostałeś zaproszony na rozmowę na stanowisko sprzedawcy w sklepie z młodzieżową odzieżą warto wcześniej podpatrzyć sposób ubierania się innych pracowników i wybrać taki właśnie strój.

Po drugie bądź sobą
Pamiętaj, aby strój, niezależnie od firmy, na jaką się zdecydujesz, był dla Ciebie czymś naturalnym. Jeżeli nie będziesz czuł się w nim dobrze, jeśli będziesz czuł się przebrany, nie wypadniesz naturalnie. Twoje skrępowanie z kolei może przełożyć się na negatywny efekt rozmowy. Warto podkreślić swój styl, swoją indywidualność, jednak w granicach rozsądku. Decydując się na garnitur czy garsonkę warto dobrać dodatki, które pozwolą na lepsze zapamiętanie Cię przez pracodawcę. Nie wybieraj jednak krzykliwych butów do formalnego stroju. Zdecyduj się na stonowane dodatki- wybierając swój ulubiony krawat, czy apaszkę.
Ponadto przyjrzyj się sobie i dopasuj ubiór do Twojego wyglądu- wzrostu, figury. Nie warto bezkrytycznie poddać się modzie, jeżeli sprawi ona, że nie będziesz wyglądać dobrze.

Po trzecie – kilka wskazówek.
Jeżeli ubiegasz się o stanowisko, na którym wskazany będzie klasyczny ubiór powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów.
1. kolor
Generalnie dopuszczalne są dwie alternatywy- kolory ciemne i jasne. Wybierając pierwszy wariant powinieneś oscylować wokół koloru ciemnogranatowego lub szarego. W kolorach jasnych mile widziane są beże i brązy. Dla mężczyzn jednak zdecydowanie bardziej polecany jest pierwszy wariant.
2. dodatki
Zadbaj aby dodatki nie przesłoniły Twojego wizerunku. Uczyń z nich atut, wybierając apaszkę, bądź stylowy krawat. Dobierz dodatki pasujące do reszty stroju.
3. biżuteria
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie wybieraj rzucającej się w oczy biżuterii. Jeżeli nosisz kolczyki, wybierz delikatne, pasujące do stroju. Zrezygnuj ze zbyt wyrazistych naszyjników i zbyt dużej ilości pierścionków. Jeżeli rozmówca głównie skoncentruje się na Twoim zegarku bądź sygnecie, może nie do końca usłyszeć co do niego mówisz i wyniesie mało przychylne wrażenie z rozmowy.
4. tatuaże
Jeżeli masz jakieś tatuaże, koniecznie ubierz się w sposób pozwalający na ich zakrycie. Ubiegając się o stanowisko w tradycyjnej firmie nie będziesz mógł uczynić z nich atutu, a mogą one uniemożliwić Ci zdobycie danej pracy.
Jeżeli szukasz pracy w mniej oficjalnym miejscu - sklep odzieżowy, salon kosmetyczny - zdecyduj się na ubiór adekwatny do tego miejsca. Pamiętaj jednak aby był schludny i estetyczny.

Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej
Jeżeli ubiegasz się o pracę w tradycyjnej firmie warto przestrzegać kilku następujących zasad.
Wybierając kolor możesz zdecydować się zarówno na ciemne, jak i na jaśniejsze kolory. Pamiętaj jednak, aby cały strój był spójny i estetyczny. Jeżeli zdecydujesz się na założenie spódnicy, wybierz odpowiednią długość. Idealnie byłoby gdyby spódnica sięgała do kolan. Długość mini zdecydowanie odpada. Nie warto ponadto decydować się na spódnicę do kostek. Jeżeli wybierasz spodnie, powinny mieć kant i być w miarę proste. Bluzka nie powinna mieć zbyt głębokiego dekoltu, gdyż koncentrując rozmówcę na swoim dekolcie nie sprawisz profesjonalnego wrażenia. Buty powinny być na niskim obcasie i najlepiej jak zakrywają palce i pięty.
Makijaż jak najbardziej jest dozwolony, jednak koniecznie stonowany i delikatny. Zdecyduj się na jasne kolory dopasowane do stroju, na który się zdecydowałaś. Włosy, jeżeli są długie, powinny być upięte lub związane. Fryzura powinna być klasyczna, nie ekstrawagancka.

Mężczyzna na rozmowie kwalifikacyjnej
Mężczyźni ubiegający się o stanowisko w tradycyjnej formie powinni zdecydować się na ciemniejsze kolory garnituru - granat i szary. Garnitur powinien być ponadto w klasycznej formie. Koszula i krawat powinny być dopasowane do całości i stonowane. Buty, koniecznie zakryte, myszą być czyste i dopasowane kolorystycznie do garnituru. Ponadto istotną kwestią są skarpetki - do ciemnego garnituru koniecznie wybierz w tej samej tonacji. Poza tym powinny być na tyle długie aby zakrywać łydkę.
Jeżeli nosisz długie włosy, bezwzględnie powinieneś je związać. Ponadto jeżeli masz kolczyki, na czas rozmowy powinny zostać wyjęte. Zwróć uwagę na dłonie i na paznokcie, gdyż są one bardzo widoczne podczas rozmowy i jeżeli nie są czyste możesz wywrzeć negatywne wrażenie.

W autoprezentacji głównie zwraca się uwagę na ubiór. Jednak pamiętaj, że równie ważny jest sposób w jaki rozmawiasz z pracodawcą. Jeżeli będziesz zbyt spięty nie wywrzesz profesjonalnego wrażenia. Staraj się być sobą i zaprezentuj się jako kompetentna osoba. Odpowiadając na pytania, rozważnie dobieraj słowa i staraj się rzeczy, o których mówisz, odnosić do stanowiska, o które się ubiegasz. Wypowiedzi powinny być składne i spójne. W żadnym wypadku nie należy używać wyrazów kolokwialnych, gdyż użycie tego typu sformułowań zapada rozmówcy w pamięć i tworzy obraz osoby niekompetentnej.
Poza tym warto zwrócić uwagę na mowę ciała, gdyż rozmówca zwraca uwagę nie tylko na to, co mówimy, ale także na sposób w jaki przekazujemy informacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz